Презентация, раздаване за урока "писменост на древен Египет". Презентация по история на тема "Мистерията на египетските йероглифи" безплатно изтегляне Какво е това























Назад напред

внимание! Визуализацията на слайда е само за информационни цели и може да не представя пълния обем на презентацията. Ако се интересувате от тази работа, моля, изтеглете пълната версия.

Този урок е първият от поредица уроци по темата „Художествената култура на Древен Египет“.

Възраст: 4-5 клас

Продължителност на урока: 45–60 мин.

Цел на урока:да запознае учениците с художествената култура на Древен Египет, да покаже нейната оригиналност, да изучава древноегипетското писмо - йероглифи, да научи как да работи с необичайна хартия, напомняща папирус в текстура, с проследяваща хартия, да върши работата, използвайки знанията придобити за йероглифи - „Моето име“.

Задачи:

- научете се да работите с необичайна хартия, акварел, графични материали;

- научете как да използвате цвета като средство за художествено изразяване, оцветете изображението вътре сложен контур;

- развиват наблюдателност и творческо мислене;

- да формират емоционално и естетическо отношение към изобразяваното;

- да култивира любов и доброта към околния свят, интерес към изкуството и културата на Древен Египет.

Материали и оборудване: акварелна хартия А4 или готова хартия за папирус, паус, прости моливи, акварел, четки, флумастери, черен гел химикал, печатна азбука, илюстрации, постери с темата на урока, компютър с оборудване за преглед на слайдове, с възможност за възпроизвеждане на звук.

Литературна поредица: поема "Йероглифи" от Олег Тарутин.

Музикален сериал: Египетска музика.

Визуална гама: илюстрации, постери с темата на урока, електронна презентация „Художествената култура на Древен Египет. йероглифи. Египетско писмо.

План на урока

  1. Организационен момент, поставяне на целта на урока.
  2. Теоретична част на урока. Въвеждане на учениците в нова тема.
  3. Практическата част на урока. Изпълнение на подготвителни упражнения.
  4. Извършване на творческа работа.
  5. Обобщаване на урока.

Организиране на времето. Подгответе презентация, включете египетска музика, за да създадете настроение. (Слайд 1, слайд 2)

- Здравейте момчета! Днес ще тръгнем на пътешествие с вас и ще посетим древната държава в Североизточна Африка, която се намира в долното течение на една от най-големите реки на планетата - Нил. Кой знае това състояние?

- Древен Египет!

- Точно така, така че днес в урока ще се запознаем с една удивителна страна, пълна с мистерии и чудеса, една от първите цивилизации, отдалечена на няколко хилядолетия от нас.

Слайд 3 показва карта на света, където можем да видим местоположението на Египет по отношение на Русия.

Слайдове 4, 5 нагледно представят картата на Древен Египет и удивителната култура на тази древна цивилизация.

Теоретична част на урока. Въвеждане на учениците в нова тема.

В Египет има много невероятни архитектурни структури с гигантски размери - храмове, пирамиди, те са оцелели до нашето време, но повечето от тях са разрушени.

Стените на тези структури са покрити с издълбани или изрисувани с боя надписи, най-старите от които датират от 4-то хилядолетие пр.н.е. Тези букви се наричат ​​йероглифи. ( слайд 6)

– Смятате ли, че древните йероглифи могат да бъдат пра-пра-дядовци на нашите букви?

— Да, но как е възможно това? Нека разгледаме по-отблизо екрана (Слайд 7).

Идеята за азбуката се появява в древен Египет - но това не са просто букви, а символи или рисунки, древните финикийци са видели азбуката на египтяните, а древните гърци са заимствали азбуката от тях и, както знаете, гръцката азбука е в основата на много азбуки, например латиница - и нашите букви идват от древногръцки! И след като проследихме толкова дълъг, далечен път, виждаме, че древните египетски йероглифи са пра-пра-дядото на нашата азбука!

– Не всеки е знаел как да пише в древен Египет, професията на писар се е смятала за много почетна. В древен Египет думата „писар” е означавала не само „писар” или „писар”, но и „образован човек”! (Слайд 8)

Сега, след като вече се запознахме малко с писмеността на Древен Египет, нека се опитаме да станем истински "писари", което означава "образовани" египтяни.

Първото нещо, което трябва да знаем е, че йероглифите могат да бъдат разделени на групи, нека да видим например кои (Слайд 9).

3. Практическата част на урока. Изпълнение на подготвителни упражнения. Извършване на творческа работа.

Виж! Получихме съобщение от древен египтянин! (Слайд 10) Какво пише тук!? Нека да го разберем!

Вече знаем, че египтяните са писали с йероглифи, че те могат да бъдат разделени на групи и че са писани не просто от хора, а от образовани хора! Но докато не опознаем по-добре самите йероглифи, никога няма да можем да дешифрираме посланието! Да се ​​запознаем!

Правене на упражнения.

Преди да сте листове, изобразяващи древноегипетски йероглифи, преди да се опитате да ги преведете на руски букви, нека ги изобразим! За да ги изобразим възможно най-точно, ще ни помогне парче паус! Той блести и ни позволява да го наслагваме върху всяко изображение и да го преначертаем! Имате моливи, флумастери, а най-смелите и смели могат да кръжат не само с молив, но и да рисуват с акварел!

Не бързайте, ще се запознаем с йероглифите с всеки един от тях: (Слайдове 11 - 15)

И така, първият йероглиф - много прост - той символизира водата, помните ли, че в Африка има една от най-дългите реки в света - Нил, тя тече през Египет!?

Край реката расте тръстика - египтяните също са я изобразявали с йероглифи! Обърнете внимание, има „една метлица от тръстика“ и има две, за нас сега това няма особено значение.

В Египет живеят - хвърчила, сови, пъдпъдъци, рогати змии! Нека се редуваме да нарисуваме йероглифите, символизиращи египетските птици и змии.

Най-бързите, които превеждат и изобразяват красиви египетски символи на паус, вземат листовка с по-подробни изображения и други йероглифи, изучават значението на латинските и руските букви (Слайд 16) . Останалите от нас наваксват и също започват внимателно да изучават други египетски йероглифи!

Най-накрая се запознахме с египетските йероглифи! Сега знаем, че йероглифите могат да бъдат разделени на групи, че всеки йероглиф е задължително свързан с околната среда на древния египтянин (природа, животни, птици, сгради). Смело можем да кажем, че сме станали „образовани“ египтяни!

Но какво да кажем за съобщението? Забравихте ли го вече!? Сега нека всички заедно се опитаме да дешифрираме, познаем, преведем! Какви добри хора! Колко смело всички започнаха да разплитат! И някой се замисли, а как да прочете съобщението!??? От коя страна да започна? Отляво надясно или отдясно наляво?!

Нека погледнем екрана, ще ви кажа! (Слайд 17) Египтяните са писали и от дясно на ляво, и от ляво на дясно, и дори отгоре надолу! Но за да разберем откъде да започнем да четем, те ни казват посоките на ръката, посоките на главите на животните - в която посока са обърнати главите, ние започваме да четем от тази страна!

– Какво са написали древните египтяни в посланието си?

- "Здравейте! Как сте?"

- Браво, всички се справиха с лекота!

Извършване на творческа работа.

- Сега най-важното! Малко вероятно е древните египтяни да са писали йероглифи върху паус! Не не! Имали специална хартия – папирус! За производството на папирус е използвано едноименно влажно растение, подобно на нашата острица. (Слайд 20)

Пред вас са почти истински листове папирус! Вече сте станали истински писари и мисля, че ще ви е лесно да напишете името си с йероглифи отгоре надолу! Да опитаме! И кой ще се справи най-бързо със задачата - можете да отговорите на древните египтяни

на тяхното послание! Късмет! (Слайдове 21 - 22)

(Листовете папирус трябва да се подготвят предварително. Например, един от начините за направата на папирус може да бъде направен от обикновен празен лист, от страница на книга, от стар вестник - да, от всичко! Всичко, от което се нуждаете за това е торбичка чай. Вземете чаршаф, смачкайте го, както трябва да се потопи в сварен черен чай и окачете да изсъхне! След като листото изсъхне, трябва да изгладите вашия папирус).

4. Обобщаване на урока.

Изложба на творби, кратък анализ, въпроси по темата на урока.

Днес се запознахме с йероглифите на Древен Египет, написахме имената си със сложни символи и знаци и сега можем да си покажем как изглеждат вашите имена благодарение на писмеността на древните образовани египтяни.

И сега можете да си пишете тайни съобщения.

В заключение, нека прочетем едно прекрасно стихотворение заедно Олег Тарутин "Йероглифи":

На плочата, на саркофага,
На папирусова хартия
И върху всичко, което окото види,
Йероглифите са ослепителни.
Риби, животни, птици, точки,
Завъртулки, кръгчета...
Почти всичко е познато
Опитайте, прочетете!
Тук на площада лъвът скучае -
Какво означава това?
Гордата чапла стои -
Какво крие тя в себе си?
Писмо това или веднага
Цялата египетска фраза?
Може би линията свърши
Близо до рибата и цветето?
Да хванеш внезапно случайно
Египетска тайна за нас!
Така че никой друг не може
Разплете тайните струни.
В йероглифи без риск
Бих ти написал бележка:
Риба, взета в кръг,
Чапла с тояга и кон.
Е, вие веднага ще разберете
криптирана фраза,
Бих яла скоро
И отиде да играе хокей!

Урок номер 7. Обобщение на Федералния държавен образователен стандарт за урока по темата: Писане и познаване на древните

египтяни.

Цел:

Да се ​​​​формира представяне на учениците с историята на появата на писмеността, да се разкрият характеристиките на древноегипетското писане;

Развиват умение за работа с исторически извори, анализиране, обобщаване и изводи;

- да възпитава любопитство, интерес към историческото минало и уважително отношение към миналото.

Планирани резултати:

предмет:

Разширяване на концептуалната база чрез включване на нови елементи в нея.

Формиране на умения на учениците за прилагане на нови начини на действие.

Когнитивно UUD:Разпределяне и формиране на познавателна цел. Избирам

знаково-символични извършват операции със знаци и символи. Търсете и маркирайте необходимата информация.

Лична UUD: Формиране на устойчива мотивация за изследователска дейност.

Регулаторни UUD: Сравнете метода и резултата от своите действия с даден стандарт, открийте отклонения и разлики от стандарта. Идентифицирайте и разпознавайте

това, което вече е усвоено и това, което предстои да бъде усвоено, са наясно с качеството и степента на усвояване.

Комуникативни UUD: Изразяват своите мисли с достатъчна пълнота и точност в съответствие със задачите и условията на общуване.

Учебни средства: Компютър, проектор, учебник, листовки, презентация.

Технология: Критично мислене.

Етапи на урока; Предназначение на сцената

Дейност на учителя

Студентски дейности

Етап 1. мотивационен етап. Етап на повикване.

1.org момент: цел: настройка за урока, създаване

атмосфера

сътрудничество.

2. Потапяне в темата: актуализирайте я, проверете д\з

цел: да се повтори наученото и да се създаде

ситуация на затруднение.

Поздравления

Определете термина:

1. Река на север. Вост. Африка?

2. Висока тръстика?

3. Огромен триъгълник, образувал ръкав на реката?

4. Кой е заемал най-почетната позиция в близост до фараона?

5. Кой е водил отчет на населението?

6. Както се нарича. приспособление за

поливане на нивите?

7. Египетското чудо на света

8. цар на Египет

9. Свещени писания? - ситуация на затруднение.

Децата слушат желанията на учителя, на които отговарят

въпроси.

Всички ученици работят по

повторение, с трудност върху нов материал.

Запишете формулировката.

(Знаците за писане и четене в древен Египет се наричат ​​йероглифи.)

Етап 2.Етап на определяне на целта

Определение на темата:

Поставяне на цели и задачи на урока.

Направете логическа верига:

Йероглиф - писане - знание - египтяни.

Тема на урока: Писменост и познания на древните египтяни.

Определете целите на урока:

(по ключови думи)

Да знам...

Различават…

Помня…

Те съставят логическа верига, сами определят темата на урока.

Те определят целите и задачите на урока.

Етап 3. Актуализиране и фиксиране на индивидуална трудност в пробно учебно действие (Разбиране) Домашна работа.

Откриване на нови знания

ФИЗМИНУТКА

Рецепция РЕЦЕПЦИЯ "Маргинални бележки" (Insert).

Спомнете си: когато дойдохте на училище, какво, какви действия, ви учеха на първо място? (Чети, пише и брои). Нека разгледаме по-отблизо древноегипетската писменост.

Много от думите бяха изобразени с рисунки. Някои рисунки могат да представляват както думи, така и отделни звуци. Например: изображението на затворена уста е както думата „уста“, така и звукът „р“; изображението на къща е както думата „къща“, така и комбинацията „dm“. В египетска писменостнямаше гласни . Нека помислим колко неудобно беше това. Например, имаме йероглифа "SL" -какви думи може да означава? (Село, дебел, сила, магаре, ако, седна, соло). Може да бъдеикона на идентификатор, което не беше прочетено, а самопредложи какво става. Например йероглиф, наподобяващ яма с вода (йероглиф, възпроизведен на дъската) , обозначава в един случай думата „кладенец“, в друг - комбинация от две съгласни „хм“, а в третия същият знак не се чете, а само подсказва, че текстът говори за вода - езера, блата и др. .

Дълго време никой не можеше да разгадае мистерията на йероглифите и да разчете египетските текстове. Защо египетската писменост беше толкова трудна за дешифриране?(Същият йероглиф може да обозначава както звук, така и цяла дума и да бъде ключов детерминант). Едва в началото на 19 век тази тайна е разкрита от френски учен. Франсоа Шамполион. През 1799 г. френски войници под командването на Наполеон кацат в Египет и близо до град Розета намират огромна каменна плоча с надпис на два езика: гръцки и египетски. По заповед на Наполеон тази плоча е транспортирана до Франция. Много учени са се опитвали да разгадаят тези надписи, но безуспешно. Франсоа Шамполион успява да направи това само 23 години след намирането на тази плоча.

Как Франсоа Шамполион разчита египетските надписи?Нека следваме същия път, по който е вървял великият учен.

Той предположи, че йероглифите, затворени в рамка (така наречения картуш), означават името на някакъв фараон ( виж Фигура 1).Познаващ много древни езици, Шамполион установява, че последните два знака означават звука "s". Знаеше и предишния йероглиф - това беше звукът "м". Оставаше да се реши първата икона. Какво означава?(слънце). Спомнете си как древните египтяни са наричали бога на слънцето(Ra). Какво става? Името на кой фараон ви напомня тази дума?(Рамзес)

Момчета, нека се опитаме да напишем шифровано писмо с вас. Имате таблици с йероглифи на вашата маса. . Можете да ги използвате или да измислите свои собствени. Ние скицираме нашето криптирано изречение на отделен лист и каним съседа по бюрото да дешифрира значението му. (Работете по двойки. Прочетете на глас изреченията, които харесвате.)

Вашите писма са интересни.

Трудно ли беше да ги направиш?

Коя беше най-голямата трудност?

Каква е трудността?

Мислите ли, че всички египтяни могат да четат и пишат?

И кой би могъл?

Прочетете информационния текст в учебника стр.61 стр.12 точка 1, маркирайте информацията в полетата със специални знаци.

Използване на текст за съставяне на основен контур

1. Какво е йероглиф?

2. Колко йероглифа има в египетската писменост?

3. Има ли гласни?

4. Лесно ли се научават йероглифи?

Йероглифите са свещени писания, има 750 от тях, няма гласни, трудно е да се научи кой го е научил е мъдрец.

Раздаване (съставете произволно

изречение по темата: Египет в йероглифи).

правете бележки в полетата:

« V"Знам това;

"-" - мислеше друго

"?" - не ми е ясно

въпроси

"+" - ново

Проверете себе си спрямо стандарта.

АКО ИМА ВРЕМЕ

Цел: Да знаете как да направите папирус.

Домашна работа

    На какво са написани йероглифите?

    Слайдове.

    Свитък, папирус.

Учителят обяснява, задава въпроси.

Етап 4. Първично закрепване. Самотест.

Предназначение на етапа:

Въведете придобитите знания в системата

Мини викторина Довършете изречението

1. Свещените писания са ...

2. Кой разреши мистерията на йероглифите ...

3. Имаше ли гласни в йероглифите?

4. Какво е написано в Древен Египет?

5. Колко йероглифи имаше в египетската писменост?

Цялата работа.

справка

пързалка

Етап 5Отражение на учебните дейности в класната стая.

Обобщаване на урока.

Пишете в бележника

Днес в клас I...

Открих…

Разбрах)…

Продължете офертата.














1 от 13

Презентация по темата:Древноегипетска писменост

слайд номер 1

Описание на слайда:

слайд номер 2

Описание на слайда:

В науката има различни хипотези за предците на египетската писменост, въпреки че много учени посочват Древен Египет. Разбира се, хипотезата все още не е индикатор, но историята показва, че Египет още в древността е бил страна с доста развита култура. Древните бележки, написани с египетски йероглифи, датират от края на 4-то хилядолетие пр.н.е. Разцветът на културата, заедно с извършването на пищни култови обреди, доведоха до появата на писмеността. Египетската писменост ни показва по-точно еволюцията на първичните форми на писане. В древните надписи върху скали и глина това е типично пиктографско писмо, по-късно идеографско и накрая азбучна система с 24 съгласни звука. Йероглифното писане в Египет първоначално е било привилегия на жреците и управляващите слоеве на населението, едва с течение на времето, с изобретяването на папируса, то става достояние на широката общественост. Терминът "йероглиф" е използван за първи път от Климент Александрийски (150-217). Думата идва от гръцките думи íε ρóς (свещен) и γλνφη (режа). Изобретяването на папируса се приписва на периода на 1-ва династия (3-то хилядолетие пр.н.е.).

слайд номер 3

Описание на слайда:

слайд номер 4

Описание на слайда:

Изработване на папирус Тънки ивици от изсушеното растение се нареждат в два реда - хоризонтално и вертикално, една над друга. След това ги покривали с плат и ги притискали с камък или почуквали с дървен чук. С течение на времето лентите се слепиха поради отделянето на собствени лепкави сокове.Свързването беше толкова силно, че и до днес те се държат здраво, като един слой. За да се предотврати размазването на мастилото върху папируса, повърхността беше импрегнирана с лепило; след това се суши на слънце, третира се с стъргало, отстраняват се неравностите и се глади до блясък на повърхността. Добре обработеният папирус беше гъвкав, еластичен.

слайд номер 5

Описание на слайда:

Отделно обработените папирусни страници се слепват на дълги ленти, които се навиват на рула. Папирусът се продаваше, както сега хартията, на ролки в големи количества. За да се напише от такава ролка, лентата се развива и отрязва. Дължината на лентите достига 40м. Първоначално папирусът е използван с ширина 15-17 см. По-късно се срещат ивици, които вече са три пъти по-широки. Още в III чл. пр.н.е. технологията за производство на папирус достигна високо ниво. Най-високият клас папирус се счита за най-старият, така нареченият йератичен. Египтяните стриктно се придържаха към държавния монопол върху папирусите. Той идва в Древна Гърция през 7 век. пр.н.е., до Рим – през III век. пр.н.е.

слайд номер 6

Описание на слайда:

слайд номер 7

Описание на слайда:

Йероглифи Египетската книга винаги е имала формата на сувой. Текстът беше разделен на доста тесни колони, които бяха един вид страници, които се разкриваха на читателя при отваряне на suvoy.В египетските йероглифи видимите обекти бяха обозначени със съответните изображения (ръка, уста, пръст и т.н.) или символични знаци (слънце, месец, цар и т.н.) и т.н.). За глаголи са използвани изображения на близки символи: скиптър - за доминиране, два крака - за ходене, охлюв, който оставя костенурка - за излизане и т. н. Ако не вземете предвид някои "свещени" книги, тогава може да се твърди, че първоначалното йероглифно писмо не е било използвано върху папирусите, с неговите цифрови изображения; е използвана по-удобна курсивна форма на йероглифно писане, така наречената йератична.

слайд номер 8

Описание на слайда:

Възникването на йератичното писмо е свързано с използването на папирус като материал за писане. Първоначално писарите копираха формите на йероглифи, издълбани върху камъни, и с течение на времето започнаха да съкращават и подобряват някои знаци. Така се е развила йератичната писменост, която, макар и да наподобява примитивната египетска, е вече нова по качество. С изобретяването на папируса се променя не само външната форма на йероглифите, но и тяхното съдържание. Постепенно значението на йероглифите като идеографско писане - обозначаването на понятия, неща (в някои случаи) - се заменя, макар и примитивно, но с фонетично писане.

слайд номер 9

Описание на слайда:

Беше лесно да се напише дума, която прилича на нещо, но когато не беше свързана с нещо, нещата ставаха по-сложни. След това, в допълнение към сто известни йероглифи, които означават думи, египтяните излязоха с още 24 истински букви. Системата за създаването им беше много проста. В египетския език имаше много кратки думи, например "puy" - одеяло, "ro" - уста. Според новите правила дизайнът на устата също представляваше буквата "r". Към дума, написана с букви, египтяните често добавяли детерминант, който отразява написаното. И така, те написаха "ан" - риба и придружиха написаното с рисунка.

слайд номер 10

Описание на слайда:

Базалтова палитра Тази палитра е гравирана с кралското име, което означава, че писарят, на когото е принадлежала, е бил на най-високата служба на фараона. Боите обикновено се правели от въглен или сажди за придаване на черен оттенък, както и от червена охра и сини и зелени минерали.

слайд номер 11

Описание на слайда:

Четки Египтяните използвали за писане косо изрязани тръстики, които чрез увиване можели да бъдат адаптирани за писане на тънки или груби линии на египетското писмо. А от III чл. пр.н.е. те започнаха да използват остро заострена тръстика, така наречената "каламус", която позволяваше да се получи точният контур на буквите; оттогава каламусът, заедно с линийката, се превърна в универсално използван неразделен инструмент на всеки писар. Мастилото е направено от сажди или дървени въглища, вода и смола. Качеството на мастилото беше много високо, характерно е, че оттогава е запазило своя дълбок черен гланц. За писане на заглавия и заглавия на раздели те също използват червена боя - естествена охра. Писарите съхранявали четките и мастилото си в кутия за моливи, дървен аксесоар с два изреза за държане на четки и две вдлъбнатини за мастилници.

слайд номер 12

Описание на слайда:

Сувой. Начини за съхранение Папирусите се навиват на тънки, кръгли пръчици, като по този начин се създава сувой. Сувоите се съхранявали в глинени кани, ковчежета, кожени, ленени или дървени кутии, към които бил прикрепен етикет със заглавието на книгата.Влагата била най-големият враг на папируса. Всъщност египетските гробници са били прекрасно място за съхраняване на такъв крехък материал. През последните векове пр.н.е. имаше обичай да се правят саркофази за мумии от изрязани и залепени парчета папирус, които бяха покрити със слой гипс; благодарение на този метод много текстове са запазени и са достигнали до нашето време. Повечето от папирусите обаче са запазени поради религиозните обичаи да се поставят различни текстове на молитви в гробовете (например „Книгата на мъртвите“), която трябваше да защити починалия по време на пътуването до царството на мъртъв.

слайд номер 13

Описание на слайда:

Когато Египет губи своята независимост, египетската писменост, език и култура бързо западат, попадайки под гръцко и латинско влияние. В III чл. пр.н.е., гръцкият и писмеността печелят окончателната победа. Египтяните започнали да използват писменост, основана на гръцката азбука, която те нарекли коптска.

Автор на проекта: Алена Анкудинова
Ученик от 5 клас. гимназия
MBOU средно училище №12 на името на академик
В.И.Кудинова. Ръководител
проект: Вилкова Елена Юриевна.
Воткинск 2016 г.

Уместност на проекта

Писането играе голяма роля в
Животът на хората. Чрез писмото ние
предавани от поколение на поколение
информация, опит, знания. На дълбоко
древността, когато не е имало писменост
много от постиженията на човечеството не са
запазен. Много събития
постижения, исторически личности
често сме известни само благодарение на
фактът, че написаното
източници. Затова е важно да знаете как
писане се появи и какво
известни са най-старите му видове.

Проблем с проекта

Какво беше значението на външния вид
писане за човечеството?

Цел

Характеризирайте най-старите
видове писменост и ги покажете
значение за човечеството.
Създайте проект за използване
в уроците по история и извънкласно
дейности.

Хипотеза

Египетски и китайски йероглифи
имат разлики.

Цели на проекта

Намерете информация и илюстрации от
с помощта на интернет ресурси за древните
видове писменост, библиотеки в Ниневия.
Сравнете египетски и китайски
йероглифи.
Разработване на игри: "Финикийска азбука",
„Тик-так-палета“, „Познай думите“, „Какво
означава?“, „Какво е това?“
Научете как да работите със софтуера на Microsoft
офис захранваща точка.
Създайте презентация „Древни видове
писане" за използване на
уроци по история и класни часове
Публично защита на проекта.

Тип проект

1. Индивидуален.
2. Интердисциплинарен.
3. Информационен -
изследователска, ориентирана към практиката
4. Дългосрочно.

Методи на проектиране и изследване.

1. Търсене (търсене на информация
и илюстрации)
2. Анализ и систематизация
информация
3. Сравнителен анализвидове
Китайски и египетски писмености
4. Симулация

Най-старите видове писменост

Египетски йероглифи

египетски
йероглифен
писмото е едно от
системи на египт
писане,
използвани
в Египет за
почти
3500 години оттогава
граница на 4-ти и 3-ти
хил. пр.н.е д.
йероглифи
обикновено издълбани
също в камък
съществува
линеен
йероглифи,
дървена
саркофази
и папируси.
Живописно е
писмо.

йероглифи
продължи
използвайте както в
персийски период,
както и гръко-римски
правителство в Египет.
Въпреки това до 4 век
остана малко
способни хора
Чети и пиши
използвайки това
сложна система
писма. гърците и
римляните не са особено
интересува се от нея
и с осиновяването
християнството
излязоха йероглифи
използване.

През 391г
византийски
Император Теодосий I
Великият затвори всичко
езически храмове.
Последно известно
йероглифен
надписът е датиран
394 (намира се на
остров Филе).
Възпроизвеждане на идеограми
голяма роля и
по-късно в
развита система
египетски
писане.
Например всички
семантичен
детерминанти
са
идеограми. в
време на старото,
Средна и Нова
царство беше
около 800
йероглифи. През периода
гръко-римски
управление в Египет
номерът е превишен
6000.

Оригинална египетска писменост
беше изобразителен: думите бяха изобразени
илюстративни чертежи, напр.
знак (планини) - планински, т.е
чужбина; (слънце) - дума
"ден", ако приемем, че слънцето грее
само през деня.

Надпис на египетска ваза

Дешифриране на египетски йероглифи

Преди два века в
Египет намерен
голямо черно
камък, покрит с
надписи. Един от
те бяха направени
йероглифи, други
съдържаше същото
текст на гръцки.
френски учен
Шамполион отбеляза,
че някои
йероглифи в кръг
овална рамка.
И така много пъти
колко на гръцки
надписи срещнат
името на фараона
Птолемей. Учен
приема така
египтяните отделят
кралски имена.

На друг камък, също съдържащ същото
един и същи текст на два езика, той намери в
овална рамка с името на царица Клеопатра. AT
думите "Птолемей" и "Клеопатра" имат общо
звуци p, t, l - и йероглифи в две рамки
съвпадение. И така, Шамполион доказа това
йероглифи - знаци за писане, които могат да бъдат
предават звуци на речта.

китайски пресонажи

Започвайки от приблизително
VI-XI век пр.н.е. д. в
ранен китайски
състоянието на Ин жреците
Върховен Небесен
предсказани същества
бъдеще в костите
домашни животни (свине
и кучета), както и
черупки на костенурки. всичко
изгорено е на въглища и
горещ мед, и
получени модели
безброй пукнатини
тълкувано като
мистични символи - тях и
счита се за
прототипи на йероглифи.

В надписите на това далечно
епохи открити около 3
000 уникални гадания
знаци, "дешифрирани" от
те са около 2200. До 1000г
пр.н.е д. тези писма
приложен сега в
предимно за бронз
ритуални съдове. През годините
и от векове те
еволюира до страхотно
печат до модерен
китайска писменост.
Има и други версии
появата на китайците
йероглифи, но дадени
изглежда на мнозина
учени най-много
надежден.

Според легендите
изобретил йероглифи
Cang Jie, придворен
историограф
митичен
Император Хуан Ди.
Преди това китайците
уж използван
възел писмо.
Най-старите
китайски записи
са направени на
костенурка
черупки и лопатки
говеда
добитък и фикс
резултати от гадаене.
Такива текстове
получи името
jiaguwen (甲骨文).

По-късно възникна
бронзова технология
кастинг и се появяват
надписи върху бронз
съдове. Тези текстове
получи името
дзинвен (金文).
Надписи върху бронз
съдове преди това
изцеден на
глинен калъп,
се случи
стандартизация
йероглифи, те
започна да се вписва
квадрат

Калиграфия- (от
Гръцки - красива
почеркът е един от
индустрии
изобразителен
изкуство.
Модерен
калиграфия
достатъчно
варира от
битово ръкописно
надписи върху
пощенски картички преди
високо изкуство,
кой израз
ръкописен
знаците не винаги са
поражда ясно
буквени форми.

класически
калиграфия
много
се различава от
работа с шрифтове и
нестандартни
ръкописни формуляри,
въпреки че калиграфът
трябва да може да направи
и двете. Сега
калиграфия
съществува в
предимно във формата
покани
пощенски картички, както и
графити, шрифтове,
каменни надписи и
исторически
документи. Както и
използвайте върху
телевизия в
качество
дизайн, и в
други документи
където се предполага
пишете на ръка.

Каква е разликата между китайските и египетските йероглифи?

Различават се по това
китайски пресонажи
40 000 а, египетски повече
6000 йероглифа. Още
китайски пресонажи
по-трудно се пише
Египетският е по-лесен. Да се
бъди умен човек
трябва да знам не
по-малко от 1500-2000
Египетски йероглифи и
в Китай трябва да знаете
10 - 15 хиляди йероглифа.
Днес в Египет
приложено
йероглифи, а в Китай до
все още пише на китайски
йероглифи.

Клинопис

Към средата на 3-то хил.
пр.н.е д. клинопис,
използвани
сега поне
за шумерски и
акадски,
се превърна в повече или по-малко стабилен
словесно-сричков
система, която включва
около 600 знака, за
което беше
Характеристика
като полифония,
и хомофония.

От някои езици
ние само знаем
индивидуални глосове, имена
собствени или
изолирани текстове.
Известни са само 4 езика
които са се адаптирали и
систематично
използван клинопис
за голямо тяло
текстове: еламски,
хуритски, хетски и
урартски. най-древната
паметник
клинописно писмо
е плоча от
Киш (около 3500 г. пр.н.е.)
пр.н.е д.).

Библиотека в Ниневия

Това е най-големият
запазен
библиотека на древните
световен и древен
от всички известни
библиотеки.
Компилиран в
в продължение на 25 години
Асирийска столица
Ниневия по поръчка
крал
Ашурбанипал на 7
век пр.н.е д. обслужен
също
състояние
архив. След
смърт на краля средства
бяха разпръснати
различни дворци.

Част от библиотеката, открита от археолози
се състои от 25 000 глинени таблетки с
клинописни текстове. Откриване на библиотека
в средата на 19 век е от голямо значение
да разберем културите на Месопотамия и да
дешифриране на клинопис. В библиотеката
десетки хиляди книги бяха съхранявани на различни
клонове на знанието: математика, история,
медицина, география и др.

По време на пожара, когато градът умираше
ударите на мидийските и вавилонските войници, в
разрушителна за Ниневия огън „глина
книги“ бяха изпечени, темперирани и по този начин
така запазени. но за съжаление,
много катастрофираха.

Финикийска азбука

финикийски
писането е едно
от първия
засвидетелствани
място в историята
човешки системи
фонетичен
писма. Появи се
около 15 век пр.н.е. д.
и стана
прародител
мнозинство
съвременен
азбучен и
някой друг
писмени системи.

Според един от
Текстът беше записан
повечето
от дясно на ляво.
широко разпространен
теории, азбучен
писмото произхожда от
Египет. Тази теория
беше предложено
Франсоа Ленорман и
изложено от Емануел
де Руже през 1874 г.
използвани
консонантен принцип,
тоест да пиша думи
използвани само
съгласни и
значение на гласна
оставен за
разбиране на читателя.

имат корени в
Финикийско писмо
е едно от първите финикийски букви.
други скриптове,
азбучен
писмености в света, които имат азбучен ред
структура -
обаче то
древноперсийски
финикийски
писмеността дава началото на клинописа и мероитския език
писмо - не пусна корени.
множество клонове
азбучен
писане и
днешно време
почти всички
азбучен
писмен език на света (за
Японско изключение
кан и евентуално
корейски скрипт)

възел писмо

Един от първите видове беше нодуларен
писане. Определен брой възли
вързани на въже, преминали това или онова
различно съобщение. Едновременно с нодуларна
изобразителното писане възниква като писмо, в
с помощта на които са направени записи
чертежи.

В античността в
много региони
Земята просперира
възел писмо. Но
то оцеля
само на юг
Америка за потомците
Инките. В империята
инка нодуларен
изсвирена буква
съществена роля:
специални състезания,
избяга от един
местност до
на друг с поръчки и
съобщения,
изпълнени от това
начин. Така
премина дори
многобройни
цифрови данни,
например информация
относно данъците.

Буквите бяха
цветен:
важност
имаше не само
нодули, но и цвят
слънце
нишки. Толкова червено
означен цвят
воини, жълто злато. Почти 700
проби
съхранявани в музеи
Перу, Боливия и
други държави.
небе
възникване
възли, свързани с
изобретяването на нишка 7
преди хиляди години.
Огънят
Земята
дърво
род

Заключение

Писането се появи дълбоко
древността, когато са живели първобитните
хората. Чрез писма, ние изпращаме
информация от поколение на поколение
знания, опит. Сравних йероглифите
Египет и Китай и се оказа, че имат
има разлики. Към днешна дата
Египетските йероглифи не се използват в
Египет и китайски йероглифи
използвани днес в Китай.

Конкурси

Финикийска азбука

Правила: вмъкнете гласни
да правя думи. един
позната дума - 1 точка
_l_bn_l_s s_nn__
b_r_zk_,
R_str_p_l_ sh_lk_v__
S_l_st_t z_l_n__
_
g_r_t
k_s_.
с_р_жк_,
s_r_br_nn__
r_s_.

Отговор

Сънливи брези се усмихнаха,
Разрошени копринени плитки.
Зелени обеци шумолят,
И горят сребърни роси.

Морски шах

правила:
реши теста и
поставяне на отговори
под формата на кръстове
и нули, където
кръстът е А
нулата е B.
вярно
отговор-1 точка.
Къде на теория
произход е роден
Финикийска азбука? Египет. B - Китай.
Колко египетски
имаше йероглифи
време на Стария, Средния и
Ново кралство? А-6000.
Б-800.
Как е египетското писмо
беше ли първоначално? Артистичен. B- линеен
йероглифи.
Как е записано
Финикийски текст? Аслева вдясно. Ярък
наляво.

Как се казваше
писмо, което
готово на
костенурка
черупки? Аджиагувен. Бжинвен.
Кой според легендата
изобретил китайски
писмо? А- Кан Зе.
B- Хуан Ди.
Колко знака
включени
клинопис? А-800. B600.
На колко езика има
които са
клинопис? А- 2. Б- 4.
отколкото в Китай
съобщено кога
беше китаец
йероглифи? Писмо Аузелков.
B- Египетски
йероглифи.
1.
+
2
0
3.
+
4.
0
5.
+
6.
+
7.
0
8.
0
9.
+

Познайте думите

правила:
познайте
думи с
помогне
египетски
йероглифи
един
досетих се
дума - 1 точка.

1.
2.
3.
4.
5.
Нил
Папирус
Пирамида
Египет
йероглиф

Какво означава?

Правила: Познай
какво прави
всеки йероглиф.
Един позна
йероглиф - 2 точки.

Какво е?

Правила: определете кои
група включва писане.

Клинопис
Финикийска азбука
Калиграфия
Йероглифи на Китай
възел писмо
Йероглифи на Египет

Самооценка на проекта

Темата на моя проект е актуална, защото
писането играе голяма роля в живота
от хора. За да работя по проекта, поставих
проблем: какво беше значението на външния вид
писане за човечеството? За решения
проблеми, определени цели, задачи, хипотеза и
методи. В резултат на проекта, И
получи проектен продукт: характеризиран
древни видове писменост и ги показа
значение за човечеството. Създаден проект
за използване в уроците по история и
извънкласни дейности. Така беше
проблемът на проекта е решен, хипотезата е доказана,
целите и задачите са постигнати. Постижения по проекта:
направени са изследвания -
сравнителен анализ на египетски и китайски
писане.

Трудности имаше в развитието на състезанията, с
анимационни ефекти, нямаше умения
работа с програмата Microsoft Office Power
точка. Интернет ми помогна да постигна -
ресурси, ръководител на проекта и урок
истории. Причините за затрудненията бяха, че аз
не знаеше как да работи с програмата Microsoft Office
мощност. Научих се да проектирам и
измисляйте конкурси, правете ефекти
анимации и работа с програмата на Microsoft
Office Power Point с уроци
информатика. Работя по проект
придобити умения за създаване на проект и провеждане
сравнителен анализ. В бъдеще използвам
проект в уроците по история и класните часове. аз
Смятам, че защитата на проекта ще бъде успешна
защото моят проект пасва на всички
изискване, приложих методите
изследвания.

Ресурси на проекта

Информационни ресурси:
www. Тонлайн лоари. Кому. 5class.net
другостта. LiveGournal. Ком
всички пиксели. Ком
Kartinki-онлайн. Ru
Уч. Зная. en
www. voprosy –kak –I –p…
академичен. Ru
Ru. Уикипедия. org>wiki
Яндекс. en/images>
Софтуер:
Майкрософт Уърд,
Microsoft Office PowerPoint.