Ettekanne, jaotusmaterjal tunni "Vana-Egiptuse kirjutamine" jaoks. Ajaloo esitlus teemal "Egiptuse hieroglüüfide mõistatus" tasuta allalaadimine Mis see on























Tagasi ette

Tähelepanu! Slaidi eelvaade on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada esitluse kogu ulatust. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

See õppetund on esimene õppetundide sarjast teemal "Vana-Egiptuse kunstikultuur".

Vanus: 4.-5.klassid

Õppetunni kestus: 45–60 min.

Tunni eesmärk: tutvustada õpilastele Vana-Egiptuse kunstikultuuri, näidata selle originaalsust, uurida Vana-Egiptuse kirjaviisi - hieroglüüfe, õpetada töötama ebatavalise, tekstuurilt papüürust meenutava paberiga kalkupaberiga, teha töid kasutades teadmisi saanud hieroglüüfide kohta - “Minu nimi”.

Ülesanded:

- õppida töötama ebatavalise paberi, akvarelliga, graafilised materjalid;

- õpetada kasutama värvi kunstilise väljendusvahendina, värvima pilti sees keeruline kontuur;

- arendada vaatlus- ja loovat mõtlemist;

- kujundada kujutatavasse emotsionaalne ja esteetiline suhtumine;

- kasvatada armastust ja lahkust ümbritseva maailma vastu, huvi Vana-Egiptuse kunsti ja kultuuri vastu.

Materjalid ja varustus: A4 akvarellpaber või eelnevalt valmistatud papüüruspaber, jälituspaber, lihtsad pliiatsid, akvarell, pintslid, viltpliiatsid, must geelpliiats, trükitud tähestik, illustratsioonid, tunni temaatikaga plakatid, arvuti koos seadmetega slaidide vaatamiseks, heli mängimise võimalusega.

Kirjandussari: Oleg Tarutini luuletus "Hieroglüüfid".

Muusikasari: Egiptuse muusika.

Visuaalne ulatus: illustratsioonid, plakatid tunni teemaga, elektrooniline esitlus „Vana-Egiptuse kunstikultuur. Hieroglüüfid. Egiptuse kiri.

Tunniplaan

  1. Organisatsioonimoment, tunni eesmärgi seadmine.
  2. Tunni teoreetiline osa. Õpilastele uue teema tutvustamine.
  3. Tunni praktiline osa. Ettevalmistavate harjutuste sooritamine.
  4. Loomingulise töö tegemine.
  5. Õppetunni kokkuvõte.

Aja organiseerimine. Valmistage ette esitlus, lülitage meeleolu loomiseks sisse Egiptuse muusika. (Slaid 1, slaid 2)

- Tere kutid! Täna läheme teiega reisile ja külastame iidset Kirde-Aafrika osariiki, mis asub planeedi ühe suurima jõe - Niiluse alamjooksul. Kes seda osariiki teab?

- Iidne Egiptus!

- See on õige, nii et täna tutvume tunnis hämmastava riigiga, mis on täis saladusi ja imesid, ühe esimese tsivilisatsiooniga, mis on meist mitu aastatuhandet kaugel.

3. slaid näitab maailmakaarti, kus näeme Egiptuse asukohta Venemaa suhtes.

Slaidid 4, 5 tutvustavad visuaalselt Vana-Egiptuse kaarti ja selle iidse tsivilisatsiooni hämmastavat kultuuri.

Tunni teoreetiline osa. Õpilastele uue teema tutvustamine.

Egiptuses on palju hämmastavaid hiiglaslike mõõtmetega arhitektuurilisi ehitisi - templeid, püramiide, need on säilinud meie ajani, kuid enamik neist on hävinud.

Nende ehitiste seinu katavad värviga nikerdatud või maalitud pealdised, millest vanimad pärinevad 4. aastatuhandest eKr. Neid tähti nimetatakse hieroglüüfideks. ( slaid 6)

– Kas arvate, et muistsed hieroglüüfid võiksid olla meie tähtede vanavanaisad?

"Jah, aga kuidas see võimalik on?" Vaatame ekraani lähemalt (Slaid 7).

Tähestiku idee ilmus Vana-Egiptuses - kuid need polnud lihtsalt tähed, vaid sümbolid või joonised, iidsed foiniiklased nägid egiptlaste tähestikku ja iidsed kreeklased laenasid neilt tähestiku ja nagu teate, kreeka tähestik oli paljude, näiteks ladina tähestiku aluseks - ja meie tähed pärinesid vanakreeka keelest! Ja olles jälginud nii pikka, kauget teed, näeme, et Vana-Egiptuse hieroglüüfid on meie tähestiku vanavanavanaisa!

– Vana-Egiptuses ei osanud kõik kirjutada, kirjutaja ametit peeti väga auväärseks. Vana-Egiptuses ei tähendanud sõna "kirjutaja" mitte ainult "kirjutajat" või "kirjutajat", vaid ka "haritud inimest"! (8. slaid)

Nüüd, kui oleme Vana-Egiptuse kirjutisega juba veidi tuttavaks saanud, proovime saada tõelisteks "kirjatundjateks", mis tähendab "haritud" egiptlasi.

Esimene asi, mida peame teadma, on see, et hieroglüüfe saab jagada rühmadesse, vaatame näiteks, millised (Slaid 9).

3. Tunni praktiline osa. Ettevalmistavate harjutuste sooritamine. Loomingulise töö tegemine.

Vaata! Saime sõnumi iidselt egiptlaselt! (10. slaid) Mis siin kirjas on!? Selgitame välja!

Teame juba, et egiptlased kirjutasid hieroglüüfidega, et neid saab jagada rühmadesse ja et need pole kirjutatud mitte ainult inimeste, vaid haritud inimeste poolt! Kuid kuni me pole hieroglüüfe endid paremini tundma õppinud, ei suuda me kunagi sõnumit dešifreerida! Saame tuttavaks!

Harjutuste tegemine.

Enne kui olete iidse Egiptuse hieroglüüfe kujutavad lehed, enne kui proovite neid vene tähtedesse tõlkida, kujutame neid! Nende võimalikult täpseks kujutamiseks on meile abiks paberitükk! See paistab läbi ja võimaldab meil selle mis tahes kujutisele üle kanda ja ümber joonistada! Sul on pliiatsid, viltpliiatsid ning kõige julgemad ja julgemad saavad ringi teha mitte lihtsalt pliiatsiga, vaid siis akvarellidega maalida!

Ärge kiirustage, me tutvume hieroglüüfidega kordamööda: (Slaidid 11–15)

Niisiis, esimene hieroglüüf - väga lihtne - see sümboliseerib vett, kas mäletate, et Aafrikas on üks maailma pikimaid jõgesid - Niilus, see voolab läbi Egiptuse!?

Jõe ääres kasvab pilliroog – ka egiptlased kujutasid seda hieroglüüfidega! Pöörake tähelepanu, seal on "üks pilliroogu" ja neid on kaks, meie jaoks pole see praegu oluline.

Egiptuses elavad - tuulelohed, öökullid, vutid, sarvedega maod! Joonistame kordamööda Egiptuse linde ja madusid sümboliseerivaid hieroglüüfe.

Kiiremad, kes tõlkisid ja kujutasid kaljupaberil kauneid Egiptuse sümboleid, võtavad ette detailsemate piltide ja muude hieroglüüfidega voldiku, uurivad ladina ja vene tähtede tähendust. (16. slaid) . Ülejäänud jõuame järele ja hakkame hoolikalt uurima ka teisi Egiptuse hieroglüüfe!

Lõpuks saime tuttavaks Egiptuse hieroglüüfidega! Nüüd teame, et hieroglüüfe saab jagada rühmadesse, et iga hieroglüüf on tingimata seotud Vana-Egiptuse keskkonnaga (loodus, loomad, linnud, ehitised). Võib julgelt öelda, et meist on saanud “haritud” egiptlased!

Aga kuidas on sõnumiga? Kas olete selle juba unustanud!? Proovime nüüd kõik koos dešifreerida, arvata, tõlkida! Millised head kaaslased! Kui julgelt kõik lahti harutama hakkasid! Ja keegi mõtles, aga kuidas lugeda sõnumit!??? Kummalt poolt alustada? Vasakult paremale või paremalt vasakule?!

Vaatame ekraani, ma ütlen teile! (17. slaid) Egiptlased kirjutasid paremalt vasakule ja vasakult paremale ja isegi ülevalt alla! Et aga aru saada, kust lugemist alustada, räägivad nad meile käe suunad, loomade peade suunad - mis suunas pead pööratakse, sellest küljest hakkame lugema!

– Mida siis muistsed egiptlased oma sõnumisse kirjutasid?

- "Tere! Kuidas sul läheb?"

- Hästi tehtud, kõik tegid seda lihtsalt!

Loomingulise töö tegemine.

- Nüüd kõige tähtsam! On ebatõenäoline, et iidsed egiptlased kirjutasid hieroglüüfe jälituspaberile! Ei ei! Neil oli spetsiaalne paber – papüürus! Papüüruse valmistamiseks kasutati meie tarnaga sarnast samanimelist märgala taime. (Slaid 20)

Enne kui olete peaaegu tõelised papüüruse lehed! Sinust on juba saanud tõelised kirjatundjad ja ma arvan, et sul on lihtne ülevalt alla oma nime hieroglüüfidega kirjutada! Proovime! Ja kes saab ülesandega kõige kiiremini hakkama - saate vastata muistsed egiptlased

nende sõnumile! Edu! (Slaidid 21–22)

(Papüüruse lehed tuleb eelnevalt ette valmistada. Näiteks võib ühe papüüruse valmistamise võimaluse teha tavalisest tühjast lehest, raamatulehest, vanast ajalehest - jah, millest iganes! Selleks on vaja ainult teepakk.Võtke lina, kortsutage see nii, nagu tuleks keedetud musta tee sisse kasta ja riputage kuivama!Pärast lehe kuivamist peate papüüruse triikima).

4. Õppetunni kokkuvõtte tegemine.

Tööde näitus, lühianalüüs, küsimused tunni teemal.

Täna tutvusime Vana-Egiptuse hieroglüüfidega, kirjutasime oma nimed üles keeruliste sümbolite ja märkidega ning nüüd saame tänu muistsete haritud egiptlaste kirjatööle üksteisele näidata, millised teie nimed välja näevad.

Ja nüüd saate üksteisele salasõnumeid kirjutada.

Lõpetuseks loeme koos ühe imelise luuletuse Oleg Tarutin "Hieroglüüfid":

Plaadil, sarkofaagil,
Papüüruspaberil
Ja kõigel, mida silm näeb,
Hieroglüüfid on pimestavad.
Kalad, loomad, linnud, täpid,
Skiired, ringid...
Peaaegu kõik on tuttav
Proovige, lugege!
Siin väljakul on lõvil igav -
Mida see tähendab?
Uhke haigur seisab -
Mida ta endas peidab?
Kirjutage see või kohe
Kogu Egiptuse fraas?
Võib-olla lõppes rida
Kala ja lille lähedal?
Ootamatult juhuslikult haarata
Egiptuse saladus meile!
Et keegi teine ​​ei saaks
Harutage salajased stringid lahti.
Hieroglüüfides ilma riskita
Kirjutaksin teile märkuse:
Ringis võetud kala,
Heron nuia ja hobusega.
Noh, sa saaksid kohe aru
krüptitud fraas,
Ma sööks varsti
Ja läks hokit mängima!

Õppetund number 7. Föderaalse osariigi haridusstandardi kokkuvõte õppetunni kohta teemal: Kirjutamine ja teadmised iidsetest inimestest

egiptlased.

Sihtmärk:

Moodustada õpilaste esitus kirja tekkimise ajalooga, paljastada Vana-Egiptuse kirjandi tunnused;

Arendada oskust töötada ajalooallikatega, analüüsida, teha kokkuvõtteid ja teha järeldusi;

- kasvatada uudishimu, huvi ajaloolise mineviku vastu ja lugupidavat suhtumist minevikku.

Planeeritud tulemused:

teema:

Kontseptuaalse baasi laiendamine, lisades sellesse uusi elemente.

Õpilaste oskuste kujundamine uute tegevusviiside rakendamiseks.

Kognitiivne UUD:Määrake ja kujundage kognitiivne eesmärk. Vali

märk-sümboliline sooritama toiminguid märkide ja sümbolitega. Otsige ja tõstke esile vajalik teave.

Isiklik UUD: Teadustegevuse jätkusuutliku motivatsiooni kujundamine.

Regulatiivne UUD: võrrelge nende tegevuste meetodit ja tulemust antud standardiga, tuvastage kõrvalekalded ja erinevused standardist. Tuvastage ja tunnustage

mis on juba assimileeritud ja mis on veel assimileerimata, on teadlikud assimilatsiooni kvaliteedist ja tasemest.

Kommunikatiivne UUD: Väljendage oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega vastavalt suhtlusülesannetele ja -tingimustele.

Õppevahendid: Arvuti, projektor, õpik, jaotusmaterjal, esitlus.

Tehnoloogia: kriitiline mõtlemine.

Tunni etapid; Lava eesmärk

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

1. etapp. motivatsiooni etapp. Kõne etapp.

1.org hetk: eesmärk: tunni jaoks seadistada, luua

õhkkond

koostöö.

2. Teemasse süvenemine: ajakohastada, kontrollida d\z

Eesmärk: korrata õpitut ja luua

raske olukord.

Tervitused

Määratlege termin:

1. Jõgi põhjas. Vost. Aafrika?

2. Kõrge pilliroog?

3. Tohutu kolmnurk, mis moodustas jõe haru?

4. Kes oli vaarao läheduses kõige auväärsemal kohal?

5. Kes pidas rahvaarvu arvestust?

6. Nagu kutsutakse. kinnitusvahend

kasta põlde?

7. Egiptuse maailmaime

8. Egiptuse kuningas

9. Pühad kirjutised? - raske olukord.

Lapsed kuulavad õpetaja soove, millele nad vastavad

küsimused.

Kõik õpilased töötavad

kordamine, raskustega uuel materjalil.

Kirjutage sõnastus üles.

(Vana-Egiptuse kirjutamise ja lugemise märke nimetatakse hieroglüüfideks.)

2. etapp.Eesmärgi seadmise etapp

Teema määratlus:

Tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine.

Looge loogiline ahel:

Hieroglüüf – kirjutamine – teadmine – egiptlased.

Tunni teema: Vanade egiptlaste kirjutamine ja tundmine.

Määrake tunni eesmärgid:

(märksõnade järgi)

Teadma...

Erinev…

Pea meeles…

Nad moodustavad loogilise ahela, määravad ise tunni teema.

Need määravad tunni eesmärgid ja eesmärgid.

3. etapp. Individuaalse raskuse aktualiseerimine ja fikseerimine katselises kasvatustegevuses (Mõistmine) Kodutöö.

Uute teadmiste avastamine

FÜÜSILINE MINUT

Vastuvõtt VASTUVÕTT "Ääremärkmed" (Insert).

Pea meeles: kui sa kooli tulid, mida, milliseid tegusid sulle üldse õpetati? (Loe, kirjuta ja loe). Vaatame lähemalt Vana-Egiptuse kirjutamist.

Paljusid sõnu kujutati joonistustega. Mõned joonised võivad kujutada nii sõnu kui ka üksikuid helisid. Näiteks: suletud suu kujutis on nii sõna “suu” kui ka heli “r”; maja kujutis on nii sõna “maja” kui ka kombinatsioon “dm”. Egiptuse kirjapildishäälikuid polnud . Mõelgem, kui ebamugav see oli. Näiteks on meil hieroglüüf "SL" -mis sõnu see tähendada võib? (Küla, paks, jõud, eesel, kui, istus maha, üksi.) See võib ollaidentifikaatori ikoon, mida ei loetud, vaid ainultsoovitas, mis toimub. Näiteks veeauku meenutav hieroglüüf (tahvlile reprodutseeritud hieroglüüf) , tähistas ühel juhul sõna "kaev", teisel - kahe konsonandi kombinatsiooni "hm" ja kolmandal ei loetud sama märki, vaid viitas ainult sellele, et tekst räägib veest - tiigid, sood jne. .

Pikka aega ei suutnud keegi lahendada hieroglüüfide mõistatust ega lugeda Egiptuse tekste. Miks oli egiptuse kirja nii raske lahti mõtestada?(Sama hieroglüüf võib tähistada nii heli kui ka tervet sõna ning olla vihje määraja). Selle saladuse paljastas üks prantsuse teadlane alles 19. sajandi alguses. Francois Champollion. 1799. aastal maabusid Prantsuse sõdurid Napoleoni juhtimisel Egiptuses ja Rosetta linna lähedalt leidsid hiiglasliku kiviplaadi, millel oli kiri kahes keeles: kreeka ja egiptuse keeles. Napoleoni käsul transporditi see plaat Prantsusmaale. Paljud teadlased on püüdnud neid pealdisi dešifreerida, kuid tulutult. Francois Champollion sai sellega hakkama alles 23 aastat pärast selle plaadi leidmist.

Kuidas luges François Champollion Egiptuse pealdisi? Lähme sama teed, mida kõndis suur teadlane.

Ta pakkus välja, et raami (nn kartušš) suletud hieroglüüfid tähendavad mõne vaarao nime ( vaata joonist 1). Paljude iidsete keelte tundja Champollion tegi kindlaks, et kaks viimast märki tähendavad häält "s". Ta teadis ka eelmist hieroglüüfi – see oli häälik "m". Jäi lahendada kõige esimene ikoon. Mida see tähendab?(Päike). Pidage meeles, kuidas vanad egiptlased nimetasid päikesejumalat(Ra). Mis juhtub? Millise vaarao nimi teile seda sõna meenutab?(Ramses)

Poisid, proovime kirjutada teiega krüpteeritud kirja. Teie laual on tabelid hieroglüüfidega. . Saate neid kasutada või ise välja mõelda. Visandame oma krüpteeritud lause eraldi paberile ja kutsume lauanaabrit selle tähendust lahti mõtestama. (Töötage paaris. Lugege ette teile meeldivad laused.)

Teie kirjad on huvitavad.

Kas nende tegemine oli keeruline?

Mis oli suurim raskus?

Milles seisneb raskus?

Kas arvate, et kõik egiptlased oskavad lugeda ja kirjutada?

Ja kes võiks?

Lugege infoteksti õpikust lk.61 lk.12 punkt 1, märkige informatsioon veeristele erimärkidega.

Teksti kasutamine põhikontuuri koostamiseks

1. Mis on hieroglüüf?

2. Mitu hieroglüüfi on egiptuse kirjas?

3. Kas on täishäälikuid?

4. Kas hieroglüüfe on lihtne õppida?

Hieroglüüfid on pühad kirjutised, neid on 750, täishäälikuid pole, raske on teada saada, kes selle õppis, on tark.

Jaotusmaterjal (koostage ükskõik milline

lause teemal: Egiptus hieroglüüfides).

tee veeristele märkmeid:

« V"Ma tean seda;

"-" - arvas teisiti

"?" - see pole mulle selge

küsimused

"+" - uus

Kontrollige ennast standardi järgi.

KUI AEGA ON

Eesmärk: osata valmistada papüürust.

Kodutöö

    Millele olid hieroglüüfid kirjutatud?

    Slaidid.

    Kerimisrull, papüürus.

Õpetaja selgitab, esitab küsimusi.

4. etapp. Esmane kinnitus. Enesetest.

Lava eesmärk:

Too omandatud teadmised süsteemi

Miniviktoriin Lõpetage lause

1. Pühad kirjutised on ...

2. Kes lahendas hieroglüüfide mõistatuse ...

3. Kas hieroglüüfides oli täishäälikuid?

4. Mida kirjutati Vana-Egiptuses?

5. Mitu hieroglüüfi oli egiptuse kirjades?

Kõik töötavad.

Viide

Libisema

5. etappÕppetegevuste kajastamine klassiruumis.

Õppetunni kokkuvõte.

Kirjuta märkmikusse

Täna I klassis...

Sain teada…

Arusaadav)…

Jätka pakkumist.














1/13

Ettekanne teemal: Vana-Egiptuse kirjutis

slaid number 1

Slaidi kirjeldus:

slaid number 2

Slaidi kirjeldus:

Teaduses on erinevaid hüpoteese egiptuse kirjutamise esivanemate kohta, kuigi paljud teadlased viitavad Vana-Egiptusele. Muidugi pole hüpotees veel indikaator, kuid ajalugu näitab, et Egiptus oli juba iidsetel aegadel üsna arenenud kultuuriga riik. Egiptuse hieroglüüfidega kirjutatud iidsed memod pärinevad 4. aastatuhande lõpust eKr. Kultuuri õitseng koos suurejooneliste kultusriituste sooritamisega tõi kaasa kirjutamise tekke. Egiptuse kiri näitab meile täpsemalt kirja algvormide arengut. Iidsetes kividel ja savil olevates raidkirjades on see tüüpiline piktograafiline täht, hiljem ideograafiline ja lõpuks 24 kaashäälikuga tähestikuline süsteem. Hieroglüüfikiri oli Egiptuses algul preestrite ja valitsevate elanikkonnakihtide privileeg, alles aja jooksul, papüüruse leiutamisega, sai see laiema avalikkuse omandiks. Mõistet "hieroglüüf" kasutas esmakordselt Aleksandria Klemens (150–217). Sõna pärineb kreeka sõnadest íε ρóς (püha) ja γλνφη (lõigatud). Papüüruse leiutamist seostatakse 1. dünastia perioodiga (3. aastatuhat eKr).

slaid number 3

Slaidi kirjeldus:

slaid number 4

Slaidi kirjeldus:

Papüüruse valmistamine Kuivatatud taime õhukesed ribad paigutati kahte ritta - horisontaalselt ja vertikaalselt, üksteise kohal. Seejärel kaeti need riidega ja suruti kiviga alla või koputati puuvasaraga. Aja jooksul kleepusid ribad kokku tänu omaenda kleepuva mahla eraldumisele.Sideme oli nii tugev, et säilivad tänaseni kindlalt, nagu üks kiht. Papüüruse tindi hägustumise vältimiseks immutati pind liimiga; peale seda kuivatati päikese käes, töödeldi kõrrega, eemaldati ebatasasused ja triikida kuni pind läikima. Hästi töödeldud papüürus oli painduv, elastne.

slaid number 5

Slaidi kirjeldus:

Eraldi töödeldud papüüruselehed liimiti pikkadeks ribadeks, mis rulliti rullideks. Papüürust müüdi, nagu praegugi paberit, rullides suurtes kogustes. Sellisest rullist kirjutamiseks keriti riba lahti ja lõigati ära. Ribade pikkus ulatus 40 meetrini. Algul kasutati papüürust 15-17 cm laiuselt, hiljem võib leida juba kolm korda laiemaid triipe. Juba III art. eKr. papüüruse tootmise tehnoloogia saavutas kõrge taseme. Papüüruse kõrgeimat sorti peetakse vanimaks, nn hieraatiliseks. Egiptlased pidasid rangelt kinni papüüruse riiklikust monopolist. Vana-Kreekasse jõudis ta 7. sajandil. eKr, Rooma - III sajandil. eKr.

slaid number 6

Slaidi kirjeldus:

slaid number 7

Slaidi kirjeldus:

Hieroglüüfid Egiptuse raamatul on alati olnud suvoy kuju. Tekst oli jaotatud üsna kitsasteks veergudeks, mis kujutasid endast omamoodi lehekülgi, mis avati lugejale suvoi avamisel.Egiptuse hieroglüüfides tähistati nähtavaid objekte vastavate kujutistega (käsi, suu, sõrm jne) või sümboolsed märgid (päike, kuu, kuningas jne). jne). Tegusõnade puhul kasutati lähedaste sümbolite kujutisi: skepter - domineerima, kaks jalga - kõndima, nälkjas, mis jätab kilpkonna - välja minema jne. Kui te ei võta arvesse mõnda "püha" raamatut, siis võib väita, et papüürustel ei kasutatud esmast hieroglüüfikirja koos selle numbriliste kujutistega; kasutati hieroglüüfikirja mugavamat kursiivset vormi, nn hieraatilist.

slaid number 8

Slaidi kirjeldus:

Hieraatilise kirjutamise tekkimist seostatakse papüüruse kasutamisega kirjutamismaterjalina. Alguses kopeerisid kirjatundjad kividele raiutud hieroglüüfide vorme ning aja jooksul hakkasid nad mõnda märki lühendama ja täiustama. Nii kujunes välja hieraatiline kirjutamine, mis ehkki meenutab ürgset egiptlast, on aga kvaliteedilt juba uus. Papüüruse leiutamisega ei muutunud mitte ainult hieroglüüfide väline vorm, vaid ka nende sisu. Järk-järgult asendub hieroglüüfide kui ideograafilise kirjutise tähendus - mõistete, asjade (mõnel juhul) tähistamine -, ehkki primitiivne, kuid foneetilise kirjaga.

slaid number 9

Slaidi kirjeldus:

Lihtne oli kirjutada sõna, mis meenutas asja, aga kui seda asjaga ei seostatud, läks asi keerulisemaks. Seejärel mõtlesid egiptlased lisaks sajale teadaolevale hieroglüüfile, mis tähendasid sõnu, veel 24 päris tähte. Nende loomise süsteem oli väga lihtne. Egiptuse keeles oli palju lühikesi sõnu, näiteks "puy" - tekk, "ro" - suu. Uute reeglite järgi kujutas suukujundus ka "r" tähte. Tähtedega kirjutatud sõnale lisasid egiptlased sageli determinatiivi, mis kajastab kirjutatut. Niisiis, nad kirjutasid "an" - kala ja saatsid kirjutatule joonise.

slaid number 10

Slaidi kirjeldus:

Basaldipalett Sellele paletile on graveeritud kuninglik nimi, mis tähendab, et kirjatundja, kellele see kuulus, oli vaarao kõrgeimas teenistuses. Värve valmistati tavaliselt söest või tahmast musta tooni andmiseks, samuti punasest ookerist ning sinisest ja rohelistest mineraalidest.

slaid number 11

Slaidi kirjeldus:

Pintslid Egiptlased kasutasid kirjutamiseks viltu lõigatud pilliroogu, mida mähkimise teel oli võimalik kohandada Egiptuse kirja õhukeste või konarlike joonte kirjutamiseks. Ja alates III art. eKr. nad hakkasid kasutama teravalt teritatud pilliroogu, nn "kalamust", mis võimaldas saada tähtede täpset kontuuri; sellest ajast alates on kalmust koos valitsejaga saanud iga kirjatundja universaalselt kasutatav lahutamatu tööriist. Tint valmistati tahmast või süsi, vesi ja vaik. Tindi kvaliteet oli väga kõrge, iseloomulik on see, et sellest ajast on säilinud sügavmusta läige. Pealkirjade ja jaotiste pealkirjade kirjutamiseks kasutasid nad ka punast värvi - looduslikku ookrit. Kirjatundjad hoidsid oma pintsleid ja tinti pliiatsikarbis, puidust tarviku, millel oli kaks väljalõiget pintslite hoidmiseks ja kaks süvend tindikausside jaoks.

slaid number 12

Slaidi kirjeldus:

Suvoy. Säilitamisviisid Papüürused keriti õhukestele ümaratele pulkadele, luues seeläbi suvoy. Suvoid hoiti savikannudes, puusärkides, nahast, linasest või puidust karpides, millele oli kinnitatud silt raamatu pealkirjaga.Niiskus oli papüüruse suurim vaenlane. Tegelikult olid Egiptuse hauakambrid suurepärane koht sellise hapra materjali hoidmiseks. Viimastel sajanditel eKr. oli komme teha muumiatele sarkofaage lõigatud ja liimitud papüürusetükkidest, mis kaeti krohvikihiga; just tänu sellele meetodile on paljud tekstid säilinud ja jõudnud meie ajani. Suurem osa papüürustest on aga säilinud tänu religioossetele kommetele panna haudadesse erinevaid palvetekste (näiteks "Surnute raamat"), mis pidi kaitsma lahkunut teekonnal Kuningriiki. surnud.

slaid number 13

Slaidi kirjeldus:

Kui Egiptus kaotas iseseisvuse, taandusid Egiptuse kiri, keel ja kultuur kiiresti, langedes kreeka ja ladina mõju alla. III art. eKr, kreeka keel ja kiri võidavad lõpliku võidu. Egiptlased hakkasid kasutama kreeka tähestikul põhinevat skripti, mida nad nimetasid koptideks.

Projekti autor: Alena Ankudinova
5. klassi õpilane. Keskkool
MBOU keskkool nr 12 sai nime akadeemiku järgi
V.I.Kudinova. Juhendaja
projekt: Vilkova Elena Jurievna.
Votkinsk 2016.

Projekti asjakohasus

Kirjutamine mängib selles suurt rolli
inimeste elud. Kirja kaudu me
põlvest põlve edasi antud
teave, kogemused, teadmised. Sügaval
antiikajast, kui kirja polnud
paljud inimkonna saavutused ei ole seda
säilinud. Paljud üritused
saavutused, ajaloolised isikud
meid tuntakse sageli vaid tänu
tõsiasi, mis kirjutatud
allikatest. Seetõttu on oluline teada, kuidas
kirjutis ilmus ja mis
on teada selle vanimad liigid.

Projekti probleem

Mis tähtsus oli välimusel
inimkonnale kirjutamine?

Sihtmärk

Iseloomusta vanimat
kirjatüüpe ja näidata neid
tähtsust inimkonna jaoks.
Looge projekt kasutamiseks
ajalootundides ja klassivälistes tundides
tegevused.

Hüpotees

Egiptuse ja Hiina tähemärgid
on erinevusi.

Projekti eesmärgid

Otsige teavet ja illustratsioone aadressilt
muistset käsitlevate Interneti-allikate abil
kirjatüübid, Niinive raamatukogud.
Võrrelge Egiptuse ja Hiina
hieroglüüfid.
Arendage mänge: "Foiniikia tähestik",
"Tic-tac-toe", "Arva ära sõnad", "Mis
tähistab?", "Mis see on?"
Siit saate teada, kuidas Microsofti tarkvaraga töötada
kontori toitepunkt.
Koostage ettekanne „Muistsed liigid
kirjutamine" kasutamiseks
ajalootunnid ja klassiruumi tunnid
Kaitske projekti avalikult.

Projekti tüüp

1. Individuaalne.
2. Interdistsiplinaarne.
3. Informatiivne –
uurimistöö, praktikale orienteeritud
4. Pikaajaline.

Kujundus- ja uurimismeetodid.

1. Otsi (otsi infot
ja illustratsioonid)
2. Analüüs ja süstematiseerimine
teavet
3. Võrdlev analüüs liigid
Hiina ja Egiptuse kirjad
4. Simulatsioon

Vanimad kirjatüübid

Egiptuse hieroglüüfid

egiptlane
hieroglüüf
kiri on üks
Egiptuse süsteemid
kirjutamine,
kasutatud
eest Egiptuses
peaaegu
3500 aastat sellest ajast
piiril 4. ja 3
tuhat eKr e.
Hieroglüüfid
tavaliselt nikerdatud
ka kivis
on olemas
lineaarne
hieroglüüfid,
puidust
sarkofaagid
ja papüürused.
On maaliline
kiri.

hieroglüüfid
jätkus
kasutada nagu sees
pärsia periood,
samuti kreeka-rooma
valitsus Egiptuses.
Kuid kuni 4. sajandini
jäi natuke
võimekad inimesed
Loe ja kirjuta
seda kasutades
keeruline süsteem
kirju. Kreeklased ja
roomlased ei ole eriti
temast huvitatud
ja lapsendamisega
kristlus
ilmusid hieroglüüfid
kasutada.

Aastal 391
Bütsantsi
Keiser Theodosius I
Suur sulges kõik
paganlikud templid.
Viimati teada
hieroglüüf
pealdis on dateeritud
394 (leiab
Philae saar).
Ideogrammid mängivad
suur roll ja
hiljem sisse
väljatöötatud süsteem
egiptlane
kirjutamine.
Näiteks kõik
semantiline
määrajad
on
ideogrammid. sisse
vana aeg,
Keskmine ja uus
kuningriik oli
umbes 800
hieroglüüfid. ajal
kreeka-rooma
valitseda Egiptuses
arv ületatud
6000.

Algne Egiptuse kiri
oli pildiline: sõnu kujutati
illustreerivad joonised, näiteks
märk (mäed) - mägine, see tähendab
välismaa; (päike) - sõna
"päev", eeldusel, et päike paistab
ainult päeval.

Egiptuse vaasi kiri

Egiptuse hieroglüüfide dešifreerimine

Kaks sajandit tagasi aastal
Egiptus leitud
suur must
kiviga kaetud
pealdised. Üks neist
need tehti
hieroglüüfid, muud
sisaldas sama
tekst kreeka keeles.
Prantsuse teadlane
Champollion märkis,
et mõned
hieroglüüfid tiirlesid
ovaalne raam.
Ja nii mitu korda
kui palju kreeka keeles
pealdised täidetud
vaarao nimi
Ptolemaios. Teadlane
oletas nii
egiptlased tõstsid esile
kuninglikud nimed.

Teisel kivil, mis samuti sisaldab sama
aastal leidis ta sama teksti kahes keeles
ovaalne raam kuninganna Cleopatra nimega. IN
sõnadel "Ptolemaios" ja "Kleopatra" on ühine
helid p, t, l - ja hieroglüüfid kahes kaadris
sobitatud. Nii et Champollion tõestas seda
hieroglüüfid - kirjutamise märgid, mis võivad olla
kõnehelide edastamine.

Hiina tähestik

Alates ligikaudu
VI-XI sajandil eKr. e. V
varajane hiina keel
Yini preestrite osariik
Ülim taevalik
olendid ennustasid
tulevik luudes
koduloomad (sead
ja koerad), samuti
kilpkonna karbid. Kõik
see põletati sütel ja
kuum vask ja
saadud mustrid
lugematu arv pragusid
tõlgendada kui
müstilised sümbolid – need ja
peetakse
hieroglüüfide prototüübid.

Kirjades selle kauge
ajastud leitud umbes 3
000 ainulaadset ennustamist
märgid, "dešifreeritud".
neid on umbes 2200. Aastaks 1000
eKr e. need kirjad
rakendatakse nüüd sisse
peamiselt pronksile
rituaalsed anumad. Aastate jooksul
ja sajandeid nad
arenenud suureks
trükkimine tänapäevani
Hiina kiri.
On ka teisi versioone
hiina keele tekkimine
hieroglüüfid, kuid antud
tundub paljudele
teadlasi kõige rohkem
usaldusväärne.

Legendide järgi
leiutas hieroglüüfid
Cang Jie, õukondlane
historiograaf
müütiline
Keiser Huang Di.
Enne seda hiinlased
väidetavalt kasutatud
sõlme kiri.
Vanim
Hiina rekordid
tehti peale
kilpkonnakarp
kestad ja abaluud
veised
kariloomad ja fikseeritud
ennustamise tulemused.
Sellised tekstid
sai nime
jiaguwen (甲骨文).

Hiljem tekkis
pronksi tehnoloogia
casting ja ilmuvad
pealdised pronksil
laevad. Need tekstid
sai nime
jinwen (金文).
Kirjad pronksil
laevad varem
välja pressitud
savi vorm,
juhtus
standardimine
hieroglüüfid, nemad
hakkas sobima
ruut

Kalligraafia- (alates
Kreeka - ilus
käekiri on üks
tööstusharud
pildiline
art.
Kaasaegne
kalligraafia
piisav
varieerus
majapidamises käsitsi kirjutatud
pealdised peal
postkaardid enne
kõrge kunst,
milline väljend
käsitsi kirjutatud
märgid pole alati olemas
annab põhjust selgeks
kirjavormid.

klassikaline
kalligraafia
palju
erineb
font töö ja
mittestandardsed
käsitsi kirjutatud vormid,
kuigi kalligraaf
peaks suutma teha
mõlemad. Nüüd
kalligraafia
on olemas
enamasti vormis
kutsed
postkaardid, samuti
grafitid, fondid,
kivikirjad ja
ajalooline
dokumente. Ja
kasuta edasi
televiisor sisse
kvaliteet
disain ja sisse
muud dokumendid
kus arvatakse
kirjuta käsitsi.

Mis vahe on Hiina ja Egiptuse tähemärkidel?

Nad erinevad selle poolest
Hiina tähestik
40 000 a, Egiptuse rohkem
6000 hieroglüüfi. Rohkem
Hiina tähestik
raskem kirjutada
Egiptuse keel on lihtsam. To
ole tark inimene
ei pea teadma
alla 1500-2000
Egiptuse hieroglüüfid ja
Hiinas peate teadma
10-15 tuhat hieroglüüfi.
Täna Egiptuses
rakendatud
hieroglüüfid ja Hiinas kuni
kirjuta ikka hiina keeles
hieroglüüfid.

Kiilkiri

3. veski keskpaigaks.
eKr e. kiilkiri,
kasutatud
nüüd vähemalt
sumeri ja
akadi keel,
arenenud enam-vähem stabiilseks
verbaalne-silbiline
süsteem, mis sisaldas
umbes 600 tähemärki
mis oli
iseloomulik
nagu polüfoonia,
ja homofoonia.

Mõnest keelest
me ainult teame
üksikud läiked, nimed
oma või
üksikud tekstid.
Tuntud on ainult 4 keelt
kes on kohanenud ja
süstemaatiliselt
kasutatud kiilkirja
suure keha jaoks
tekstid: elamiit,
Hurrian, hiidlane ja
urartlane. kõige iidsem
monument
kiilkiri
on plaat pärit
Kish (umbes 3500 eKr)
eKr e.).

Raamatukogu Niinives

See on suurim
säilinud
iidse raamatukogu
maailm ja iidne
kõigist teadaolevatest
raamatukogud.
Koostatud aastal
aastal 25 aastat
Assüüria pealinn
Niinive tellimisel
kuningas
Ashurbanipal kell 7
sajandil eKr e. serveeritud
Samuti
osariik
arhiiv. Pärast
kuninga raha surm
olid laiali
erinevad paleed.

Osa raamatukogust, mille avastasid arheoloogid
koosneb 25 000 savitahvlist koos
kiilkirjatekstid. Raamatukogu avamine
19. sajandi keskel oli suur tähtsus
mõista Mesopotaamia kultuure ja
kiilkirja dešifreerimine. Raamatukogus
kümneid tuhandeid raamatuid hoiti erinevatel
teadmiste harud: matemaatika, ajalugu,
meditsiin, geograafia ja nii edasi.

Tulekahju ajal, kui linn all suri
Meedia ja Babüloonia sõdurite löögid, aastal
hävitav Niinive tule "savi
raamatud" vallandati, karastati ja seega
nii säilinud. Aga kahjuks,
paljud kukkusid alla.

Foiniikia tähestik

foiniiklane
kirjutamine on üks
esimesest
tõendatud
th ajaloos
inimeste süsteemid
foneetiline
kirju. Ilmus
umbes 15. sajandil eKr. e.
ja sai
esivanem
enamus
kaasaegne
tähestikuline ja
mõned teised
kirjutamissüsteemid.

Vastavalt ühele
Tekst salvestati
enamus
paremalt vasakule.
laialt levinud
teooriad, tähestikuline
kiri pärineb aastal
Egiptus. See teooria
tehti ettepanek
Francois Lenormand ja
selgitas Emmanuel
de Rouget 1874. aastal.
kasutatud
kaashääliku põhimõte,
see tähendab sõnade kirjutamiseks
kasutatud ainult
kaashäälikud ja
vokaali tähendus
lahkus
lugeja arusaamist.

juured on
Foiniikia kiri
on üks esimesi foiniikia kirju.
muud skriptid,
tähestikuline
skriptid maailmas, millel on tähestik
struktuur -
siiski see
iidne pärsia keel
foiniiklane
kirjutamisest sündis kiilkiri ja meroitika
kiri - ei juurdunud.
mitu haru
tähestikuline
kirjutamine ja
tänapäev
peaaegu kõik
tähestikuline
maailma kirjakeel (eest
Jaapani erand
Cannes ja võib-olla
Korea kiri)

sõlme kiri

Üks esimesi tüüpe oli nodulaarne
kirjutamine. Teatud arv sõlmi
nööri otsa seotud, möödus sellest või sellest
teistsugune sõnum. Samaaegselt nodulaarsega
pildiline kirjutamine tekkis kirjana, aastal
mille abil kirjed tehti
joonised.

Antiikajal aastal
paljud piirkonnad
Maa õitses
sõlme kiri. Aga
see jäi ellu
ainult lõunas
Ameerika järglastele
inkad. Impeeriumis
inka nodulaarne
kiri mängitud
oluline roll:
erivõistlused,
jooksis ühest
paikkond kuni
teisele korraldustega ja
sõnumid,
läbi selle
tee. Niisiis
möödus isegi
arvukad
digitaalsed andmed,
näiteks teave
maksude kohta.

Kirjad olid
värviline:
tähtsust
ei olnud mitte ainult
sõlmekesed, aga ka värv
Päike
niidid. Nii punane
tähistatud värv
sõdalased, kollane kuld. Peaaegu 700
proovid
säilinud muuseumides
Peruu, Boliivia ja
teised riigid.
Taevas
tekkimine
sõlmed, mis on seotud
niidi 7 leiutamine
tuhat aastat tagasi.
tulekahju
Maa
puu
perekond

Järeldus

Kirjutamine ilmus sügavale
antiikajal, kui ürgsed elasid
Inimesed. Kirjade kaudu saadame
teavet põlvest põlve
teadmised, kogemused. Võrdlesin hieroglüüfe
Egiptus ja Hiina, ja selgus, et neil oli
on erinevusi. Tänaseks
Egiptuse hieroglüüfe ei kasutata
Egiptus ja hiina tähed
kasutatakse tänapäeval Hiinas.

Võistlused

Foiniikia tähestik

Reeglid: sisestage täishäälikud
sõnu teha. Üks
äraarvatud sõna - 1 punkt
_l_bn_l_s s_nn__
b_r_zk_,
R_str_p_l_ sh_lk_v__
Sh_l_st_t z_l_n__
_
g_r_t
k_s_.
s_r_zhk_,
s_r_br_nn__
r_s_.

Vastus

Unised kased naeratasid,
Räsitud siidist punutised.
Rohelised kõrvarõngad kahisevad,
Ja hõbedased kasted põlevad.

Tic-tac-toe

Reeglid:
lahendada test ja
kleebi vastused
ristide kujul
ja nullid, kus
rist on A
null on B.
Õige
vastus - 1 punkt.
Kus teoreetiliselt
päritolu sündis
Foiniikia tähestik? Egiptus. B - Hiina.
Kui palju egiptlasi
hieroglüüfid olid sees
aeg Vana-, Kesk- ja
Uus kuningriik? A-6000.
B-800.
Kuidas on Egiptuse kiri
kas see oli algselt? Kunstiline. B- lineaarne
hieroglüüfid.
Kuidas see salvestati
Foiniikia tekst? Asleva paremale. B- õige
vasakule.

Kuidas seda kutsuti
kiri mis
edasi tehtud
kilpkonnakarp
kestad? Ajiaguwen. Bjinwen.
Kes legendi järgi
leiutas hiina keel
kiri? A- Cang Ze.
B- Juan Di.
Kui palju tegelasi
kaasatud
kiilkiri? A-800. B600.
Kui palju keeli on
millised on
kiilkiri? A-2. B-4.
Kui Hiinas
andis teada, millal
oli hiinlane
hieroglüüfid? Auzelkovi kiri.
B- egiptlane
hieroglüüfid.
1.
+
2
0
3.
+
4.
0
5.
+
6.
+
7.
0
8.
0
9.
+

Arva ära sõnad

Reeglid:
arvan
sõnad koos
abi
egiptlane
hieroglüüfid
Üks
arvasin
sõna - 1 punkt.

1.
2.
3.
4.
5.
Niilus
Papüürus
Püramiid
Egiptus
Hieroglüüf

Mida see tähendab?

Reeglid: Arva ära
mis teeb
iga hieroglüüf.
Üks arvas
hieroglüüf - 2 punkti.

Mis see on?

Reeglid: määrake, milline
rühma kuulub kirjutamine.

Kiilkiri
Foiniikia tähestik
Kalligraafia
Hiina hieroglüüfid
sõlme kiri
Egiptuse hieroglüüfid

Projekti enesehindamine

Minu projekti teema on asjakohane, sest
kirjutamine mängib elus suurt rolli
inimestest. Projekti kallal töötamiseks panin
probleem: milline oli välimuse tähtsus
inimkonnale kirjutamine? Lahenduste jaoks
probleemid määratletud eesmärgid, eesmärgid, hüpotees ja
meetodid. Projekti tulemusena I
sai projektitoote: iseloomustatud
iidsed kirjatüübid ja näitasid neid
tähtsust inimkonna jaoks. Loodud projekt
kasutamiseks ajalootundides ja
õppekavavälised tegevused. Nii oligi
projekti probleem on lahendatud, hüpotees tõestatud,
eesmärgid ja eesmärgid on saavutatud. Projekti saavutused:
on tehtud uuringuid -
egiptuse ja hiina keele võrdlev analüüs
kirjutamine.

Raskusi oli võistluste arendamisel, koos
animatsiooniefektid, puudusid oskused
töötada Microsoft Office Power programmiga
punkt. Internet aitas mul saavutada -
ressursid, projektijuht ja õpetus
lugusid. Raskuste põhjused olid selles, et I
ei teadnud, kuidas Microsoft Office'i programmiga töötada
võimsus. Õppisin kujundama ja
võistlusi välja mõtlema, efekte tegema
animatsioone ja töötada Microsofti programmiga
Office Power Point koos õppetundidega
informaatika. Töötan projekti kallal
omandas oskuse luua projekti ja läbi viia
võrdlev analüüs. Tulevikus kasutan
projekt ajalootundides ja klassitundides. I
Arvan, et projekti kaitsmine õnnestub
sest minu projekt sobib kõigile
nõue, rakendasin meetodeid
uurimine.

Projekti ressursid

Teabeallikad:
www. Tonlines lowari. Comu. 5class.net
teistsus. livegournal. Com
kõik pikslid. Com
Kartinki-online. Ru
Uh. Tea. et
www. voprosy –kak –I –p…
Akadeemiline. Ru
Ru. Vikipeedia. org> wiki
Yandex. et/pildid>
Tarkvara:
Microsoft Word,
Microsoft Office PowerPoint.